T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MERSİN / SİLİFKE - TOKİ Ortaokulu

YOKSUL BİR TAŞÇININ ÖYKÜSÜ

"İnsanın kuvvet kaynağı, Mutluluktur!"

O, yoksul bir taşçıydı. Her gün kayaları parçalıyordu. İşi çok ağırdı; ama çok az aylık alıyordu. Bu yüzden hayatından hiç memnun değildi.
“Ben başkalarından daha çok çalışıyorum!” diye düşünüyordu. “Benim işim onlarınkinden ağır ve ben onlardan daha az kazanıyorum. Zengin olmak istiyorum. Biraz dinlenirim ve güzel elbiselerim olur.”
O anda gökten bir melek indi.
Ona, “Zengin olacaksın, güzel elbiselerin olacak” dedi.
Taşçı hemen zengin oluverdi. Artık onun da güzel elbiseleri vardı ve bir iş yapmak zorunda değildi.
Günün birinde kral onu sarayına davet etti. Taşçı, sarayın güzelliklerine hayran oldu. Kral ondan daha zengindi. Bu yüzden üzüldü. “Ben de kral olmak istiyorum,” dedi. Ardından isteği yerine getirildi ve kral oldu.
Şimdi bütün gün hiç çalışmıyordu.
Çok sıcak bir gündü. Güneş, ışınlarını saçıyor, yeryüzü yanıyordu. Kral kızdı; güneş ondan nasıl daha güçlü olurdu ki? Yaşamı yine sevmez olmuştu. “Güneş olmak istiyorum!” dedi.
Bu kez de güneş oldu. Güneş, ışınlarını saçıyor ve dünyada her şey yanıyordu.
Ama önüne bir bulut geldi. Işınları artık dünyaya ulaşmıyordu. Güneş kızdı: “Bu nedir böyle? Ben buluta hiçbir şey yapamıyorum. Derhal ondan daha kuvvetli olmak istiyorum.” deyince bu kez de bulut haline dönüştürüldü.
Az sonra bulut yağmura dönüştü. Yağmurlar toprağa, oradan nehirlere ulaştı. Nehirlerin suları çoğaldıkça çoğaldı. Evleri, tarlaları seller bastı. İnsanlar, hayvanlar, tarlalar perişan oldu.
Ama sular, kayalara hiçbir şey yapamıyordu. Bulut öfkelendi. “Bu kadar çok su, nasıl olur da kayaları aşamaz... Kaya olmak istiyorum.”   Bu isteği de yerine getirildi ve kaya haline geldi. Artık güneşten ve buluttan daha güçlüydü. Aradan çok zaman geçmedi, elinde balyozla bir adam çıkageldi ve ondan parçalar koparmaya başladı.
“Aman! Bu da ne?” dedi kaya, “Ben bu adamdan zayıfım.”
Sonra birden anladı, kuvvetin kaynağının MUTLULUK olduğunu ve pişmanlıkla haykırdı: “İnsan olmak istiyorum!”
Bu dileği de yerine getirildi. Kaya, insana dönüştü. Şimdi o adam, yine kayalardan taşlar koparıyor; işi ağır ve aylığı az; ama YAŞAMI SEVİYOR VE MUTLU....

TOKİ REHBERLİK

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 03.05.2017 - Güncelleme: 04.10.2017 11:51 - Görüntülenme: 3170
  Beğen | 0  kişi beğendi