T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MERSİN / SİLİFKE - TOKİ Ortaokulu

AĞAÇLARI KORUYALIM

Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi, insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur. (Hz. Muhammed SAV)

Ormanımdan bir dalı kesenin başını keserim. (Fatih Sultan Mehmet)

Ormansız bir yurt, vatan değildir. (Atatürk)

BİR AĞACIN 22 FAYDASI

1 – Ağaçlar sera etkisi ile mücadele eder. İklim değişikliğinin en önemli sebebi; yok edilen yağmur ormanları ve fosil yakıt kullanımı sonucunda ortaya çıkan aşırı miktardaki sera gazıdır. Yeryüzüne güneşten gelen ısı toprak tarafından yansıtıldıktan sonra bu gaz kütlelerinin içerisinde sıkışarak atmosferdeki ısının kalıcı olarak artmasına sebep olur. En çok bilinen sera gazı ise karbondioksittir (CO2). Ağaçlar, karbondioksiti emip, içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bırtakırlar. 1000 metrekarelik ağaçlık alanın emdiği karbon miktarı, arabanızı 10.000 km kullandığınızda yaydığınız karbondioksit miktarına eşittir.

2 – Ağaçlar havayı temizler. Ağaçlar atmosferdeki kötü koku ile amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve ozon gibi havayı kirleten gazları emer; kabuk ve yaprakları yoluyla havadaki partikülleri filtreler.

3 – Ağaçlar oksijen üretir. 4.000 metrekarelik ağaçlık alan, bir yılda 18 kişiye yetecek kadar oksijen üretir.

4 – Ağaçlar şehri ve sokakları serinletir. Los Angeles’ta son 50 yılda ısıyı çeken asfalt yol ve binalar hızla artarken, havanın 14,5 derece arttığı tespit edilmiştir. Ağaçlar, bina ve yollara gölgelik alan yaratarak, şehirlerdeki ısı adalarının oluşumunu önleyerek ve yaprakları yolu ile havaya su buharı püskürterek yoğunluklarına göre şehrin ısısını 12 dereceye kadar serinletebilirler.

AĞAÇLARI KORUYALIM

5 – Ağaçlar enerji tasarrufu yapar. Müstakil bir evin dört yanına doğru biçimde dikim yaparak yaz aylarındaki klima gideri %50 oranında azaltılabilir. Serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak, enerji üreten santallerin sebep olduğu karbon salınımını da azaltmış oluruz.

6 – Ağaçlar su tasarrufu yapar. Suyun az bulunduğu alanlarda, ağaç gölgeleri buharlaşmayı yavaşlatır. Daha yeni ekilmiş bir ağaç bile haftada en fazla 55 litre suya ihtiyaç duyar ve bu suyu yeraltı suyu olarak doğaya geri bırakır.

7 – Ağaçlar erozyonu önler. Tepe ve dere kıyılarındaki ağaçlar toprağın yüzey akışını azaltır ve toprağı bir arada tutar.

8 – Ağaçlar çocukları ultraviyole ışınlardan korur. En sık görülen kanser türlerinden biri cilt kanseridir. Ağaçlar UV-B’ye maruz kalma oranını %50 azaltarak okullarda ve parklarda saatlerce zaman geçiren çocukları korurlar.

9 – Ağaçlar gıda üretir. Tek bir elma ağacı ufacık bir toprak alana dikilebilir ve yılda 300 kg meyve verir. Ağaçlar, insanlar dışında kuşlar ve diğer hayvanlar için de gıda deposudur.

10 – Ağaçlar iyileştirir. Araştırmalar sonucunda penceresinden ağaç gören hastaların görmeyenlere göre daha çabuk ve daha az komplikasyonla iyileştiği ortaya konmuştur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi bulunan çocukların doğayla temas ettiklerinde semptomlarının azaldığı görülür. Ağaçlarla temas içinde olmak, akli yorgunluğu azaltarak konsantrasyonun artmasını sağlar.

AĞAÇLARI KORUYALIM

11 – Ağaçlar şiddetin azalmasını sağlar. Kurak mahalle ve yeşil görmeyen evlerin bulunduğu bölgelerde, yeşil alanları bulunan mahallelere göre daha fazla şiddet vakası tespit edilmiştir. Ağaçlık ve yeşil alanlar insanlardaki korku seviyesinin de azalmasını sağlar.

12 – Ağaçlar mevsimleri gösterir. İlkbahar, yaz, kış, sonbahar. Hangi mevsimde olduğumuzdan emin değil misiniz? Ağaçlara bakın.

13 – Ağaçlar ekonomik fırsatlar yaratır. Mahalle bostanlarındaki ağaçlarda yetişen meyveler satılarak gelir elde edilebilir. Atık yönetimi ve yeşil alanları konu alan işletmeler kurulabilir, gençler yeşil yaşamı odağına alan işlere yönlendirilebilir.

14 – Ağaçlar hem öğretmen hem de oyun arkadaşıdır. Yeşil alanlar çağlar boyunca hem çocuklar hem de büyükler için yaratıcılıklarını geliştirerek ruhlarını dinlendirebilecekleri alanlar olmuşlardır.

15 – Ağaçlar farklı gruplardan insanları bir araya getirir. Mahallelerde toplu ağaç ekimi yapmak birbirini hiç tanımayan insanları bir araya getirerek yaşam kalitesini artıtır. Toplumdaki her bireyin, zamandan bağımsız olarak ağaç ekiminde ya da ağaçları koruma konusunda çok önemli bir rolü vardır.

AĞAÇLARI KORUYALIM

16 – Ağaçtan birlik doğar. Bir yaşam alanının simgesi haline getirilen ağaçlar o alana yepyeni bir kimlik kazandırır ve mahalle sakinlerinin yaşadıkları alanla gurur duymalarını sağlar.

17 – Ağaçlar hayvanlar için tente ve yuva görevi görür. Özellikle meşe ve çınar ağaçları şehirdeki hayvanlar, öncelikle kuş, arı ve karıncalar için mükemmel yuvalar olarak iş görürler.

18 – Ağaçlar çirkinlikleri örter. Ağaçlar istinat duvarı, otopark, çöp bidonu gibi görmekten hoşlanmadığımız alanların önünü kapatır. Cadde ve otoyollardan gelen gürültüyü azaltırlar, havadaki çamuru yapraklarında tutar ve şiddetli rüzgârları hafifletirler.

19 – Ağaçlar tahta sağlar. Şehirlerde ve kırsal alanlarda bilinçli olarak budanan ağaçların kesilen kısımları ısınmak için yakıt ya da ahşap olarak değerlendirilir.

20 – Ağaçlar gayrimenkule değer katar. Yeşillendirmesi zevkli biçimde yapılmış ev ve binaların piyasa değeri yeşil alanı olmayanlara göre %15-20 daha yüksektir.

21 – Ağaçlar iş yoğunluğunu artırır. İş merkezlerinin yoğun olduğu bölgelerde yeşil alanı fazla olan alanlar diğerlerine göre daha fazla tercih edilir ve yeşil alan arttıkça o bölgeye gelecek firma sayısı artar. İki yönünün arasında ağaç dikili olan caddelerde trafik daha yavaş akar çünkü sürücüler gaza basıp hızlı gitmektense etraflarındaki güzelliklere daha dikkatli bakmak isterler bu da trafik kazalarının azalmasını sağlar.

22 – Ağaçlar depremden korur. Ağaç kökleri toprağın metrelerce altına uzanır ve toprağı bir arada tutar. Yerleşim yerlerine yakın dikilen ağaçlar toprağı tutarak depremin oluşturacağı hasarı azaltır.

AĞAÇLARI KORUYALIM

TÜRKİYE´DE AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI

Günümüz ağaçlandırma rakamları ile Türkiye’nin orman sorunu 300 yılda çözülebiliyor!

 • Türkiye’nin alanı yaklaşık; 79 milyon hektar
 • Orman alanı; 20 milyon hektar
 • Verimli orman alanı; 10 milyon hektar
 • Ağaçlandırılması gereken toplam; 30 milyon hektar
 • Her yıl ağaçlandırılan en fazla 100 bin hektar (yaklaşık 1 milyar fidan)

AĞAÇLARI KORUYALIM

AĞAÇLANDIRMA İLE İLGİLİ SÖYLENEN ÖNEMLİ SÖZLER

 • Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi, insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur. (Hz. Muhammed SAV)
 • Bir kimse bir ağaç dikerse, Allah o ağacın meyvesi kadar o kimseye sevap yazar. (Hz. Muhammed SAV)
 • Ormanımdan bir dalı kesenin başını keserim. (Fatih Sultan Mehmet)
 • Bir ulusun uygarlık düzeyi,üzerinde yaşadığı toprakları ağaçlandırmasıyla ölçülür. (Franklin Roosevelt)
 • Ormansız bir yurt, vatan değildir. (Atatürk)
 • Yeşil görmeyen gözler, renk zevkinden yoksundur. Burasını öyle bir ağaçlandırın ki, kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın. (Atatürk)
 • Çiçekler ağacın gözü, kuşlar dilidir. (Cenap Şehabettin)
 • Ağaç, geçmişi geleceğe bağlar. Size sabrı öğretir. Beraber yaşamanın, faydalı olmanın zevkini verir. (Marcel Prevast)
 • Bağa geliniz, yeşil giymiş tabiatı seyrediniz. İçiniz açılır, ruhunuz neşe bulur. (Mevlana)
 • Ormana nasıl haykırırsan öyle karşılık verir. (Fin atasözü) 
 • Ağaca beşikten mezara kadar muhtacız. (Türk atasözü) 
 • Ağaçsız memleket duvaksız geline benzer. (Türk atasözü) 
 • Ağaç kökünden yıkılır. (Türk atasözü) 
 • Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde gelecek kuşaklar serinler. (Çin atasözü) 
 • Yaş kesen baş keser. (Türk atasözü) 
 • Ağaç diken, kendinden başkasını da sevdiğini gösterir. (Amerikan atasözü)

AĞAÇLARI KORUYALIM

AĞAÇLARI KORUYALIM

AĞAÇLARI KORUYALIM

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 03.06.2017 - Güncelleme: 04.10.2017 14:33 - Görüntülenme: 2210
  Beğen | 1  kişi beğendi